Wizytówka

Wizytówka
Marek Leitner

piątek, 20 lipca 2012

Oznaki stresu u psa

Oznaki stresu u psa


Stres jest bardzo wyniszczający (zarówno fizycznie jak i psychicznie) dla organizmu psa. Warto wiedzieć, jakie są jego objawy, by w porę na nie zareagować. Niektóre są powszechnie znane, ale kilka z nich kojarzy się właścicielom z czymś zupełnie innym. Większość zachowań czworonóg prezentuje w różnych okolicznościach, dlatego warto uważnie przyglądać się swojemu pupilowi, by nie przeoczyć jego problemów.
 
# dyszenie - kojarzone głównie z chłodzeniem organizmu psa, może jednak być oznaką stresu- wargi są wtedy cofnięte tak, że występują bruzdy na pysku zwierzęcia i wyszczerzone zęby.
 
# ziewanie - równie często występuje, jako oznaka stresu jak i szykowania się do snu; jednak, gdy powtarza się z dużą częstotliwością, warto przyjrzeć się czy nie ma innych oznak zdenerwowania.
 
# rozkojarzenie - pod wpływem stresu do psa mogą nie docierać żadne bodźce zewnętrzne, kiedy spojrzy na właściciela sprawia wrażenie zdziwionego lub nieobecnego
 
# silne pobudzenie - pies może sprawiać wrażenie oszalałego, nerwowo biegać, sprawiać wrażenie jakby się wygłupiał- jednak jest to mechanizm obronny przed stresem.
 
# drżenie - chyba najbardziej widoczna oznaka zdenerwowania; może być również spowodowane zimnem lub radosnym podnieceniem.
 
# zesztywnienie - pies widząc zagrożenie zastyga bez ruchu lub porusza się sztywno, spowodowane jest to silnym spięciem mięśni z powodu stresu.
 
# otrzepywanie się - wygląda jakby strząsał z siebie wodę po wyjściu z jeziora, jednak ma na celu rozluźnienie mięśni spiętych pod wpływem zdenerwowania.
 
# zwiększone pragnienie - jedno z zachowań występujących by złagodzić stres, jednak może też być spowodowane chorobą zwierzęcia (np. cukrzycą), dlatego musimy wykluczyć podłoże medyczne problemu.
 
# powiększone źrenice - typowy efekt występujący przy silnym stresie, spowodowany pobudzeniem układu nerwowego.
 
# zachowania kompulsywne - bieganie za własnym ogonem, szczekanie bez wyraźnego powodu, nadmierne wylizywanie lub gryzienie własnego ciała (czasem prowadzące do okaleczeń) może mieć kilka przyczyn w tym i zdenerwowanie.
 
# przeciąganie się - ma na celu rozluźnić mięśnie, które są spięte z powodu stresu- oczywiście po przebudzeniu również zwierzę może się przeciągać i jest to prawidłowe zachowanie, jednak, gdy występuje podczas aktywności psa- może świadczyć o zdenerwowaniu.
 
# oblizywanie się -choć często jest powiązane z jedzeniem, jednak może świadczyć o zdenerwowaniu psa; o ile w pierwszym przypadku jest ono zamaszyste, to podczas stresu zwierzę wykonuje szybkie, krótkie ruchy językiem
 
# biegunka i wymioty - mogą mieć podłoże medyczne, ale często również spowodowane są silnym stresem; dlatego, gdy objawy są silne, należy (oprócz wizyty u weterynarza) zwrócić uwagę czy nie występują inne oznaki stresu.
 
# dezorientacja - o ile nie jest spowodowane chorobą (np. atakiem padaczki lub zapaścią cukrzycową), zmieszanie czy brak prawidłowej reakcji na bodźce zewnętrzne również są objawami zdenerwowania.
 
# częstsze oddawanie moczu i kału - przyczyną mogą być zarówno stres jak i choroba, dlatego warto wykluczyć podłoże medyczne problemu.
 
# brak apetytu - bardzo często psy będące pod wpływem stresu odmawiają spożycia nawet ulubionego przysmaku.
 
# spocone opuszki łap - opuszki to jedyna część ciała u psa, która się poci; dzieje się tak, gdy zwierzęciu jest gorąco i jak jest zdenerwowane.
 
Jeżeli któreś z wymienionych wyżej zachowań trwa dłuższy czas lub często się pojawia, warto zastanowić się nad przyczyną stresu u psa. W miarę możliwości wyeliminować powód niepokoju czworonoga, albo skorzystać z pomocy specjalisty. Długotrwały stres może mieć przykre konsekwencje, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz