Wizytówka

Wizytówka
Marek Leitner

piątek, 20 lipca 2012

Dlaczego mój pies jest niegrzeczny?

Dlaczego mój pies jest niegrzeczny?


Czasem staramy się zrobić wszystko, by nasz pupil zachowywał się poprawnie, ale nam się to nie udaje. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka możliwych przyczyn:
 
TYP RASY LUB PSA
 
Dużo problematycznych zachowań ma podłoże genetyczne. Pamiętajmy, że większość z ras wywodzi się z psów użytkowych, a selekcja była pod kątem uzyskania pożądanych cech potrzebnych do pracy. Obecnie czworonogi rzadko są używane zgodnie z ich dawnym przeznaczeniem, jednak mogą przejawiać pewne instynkty odziedziczone po przodkach. Zachowania takie można próbować zwalczyć albo wykorzystać do zabaw lub sportów kynologicznych. Istnieje wiele sposobów, by naturalny potencjał drzemiący w czworonogu właściwie ukierunkować.
 
NUDA - NADMIAR ENERGII
 
Brak odpowiedniej dawki ruchu, nuda spowodowana długim oczekiwaniem na właściciela mogą stać się przyczyną destrukcyjnego zachowania psa. W psie z czasem narasta frustracja, może być nadpobudliwy. Jedynym rozwiązaniem jest zapewnienie mu odpowiednich stymulacji zarówno umysłowych, jak i fizycznych.
 
WPŁYW WŁAŚCICIELA
 
Często właściciel nieświadomie sam prowokuje złe zachowanie, wzmacnia je niechcący lub błędnie nagradza, co sprawia, że będą one prezentowane przez psa w dalszym stopniu. Warto przeanalizować spokojnie swoje postępowanie w tych sytuacjach i wyciągnąć właściwe wnioski.
 
NIEWŁAŚCIWA SOCJALIZACJA/HABITUACJA
 
Szczeniak po czwartym miesiącu życia rozwija w sobie naturalną potrzebę unikania ryzyka. Wszystko czego nie poznał do tej pory, najczęściej uznaje za potencjalne niebezpieczeństwo. Może więc reagować na nie lękiem i/lub agresją. Warto psu dostarczyć odpowiednich bodźców środowiskowych, a w skrajnych przypadkach przeprowadzić tzw. „odczulanie”, czyli w odpowiedni sposób zbudować pozytywne skojarzenia z daną sytuacją.
 
PSEUDO HODOWLE (FABRYKI SZCZENIĄT)
 
Szczeniak bardzo wiele cech charakteru przejmuje od swoich rodziców. Bardzo istotne są też warunki w jakich się wychowuje. Potrzebuje w młodym wieku odpowiedniej socjalizacji i habituacji, inaczej w przyszłości może być zwierzęciem lękliwym i/lub agresywnym. Niektóre hodowle zrzeszone w związkach kynologicznych i większość niezrzeszonych nastawione jest na jak największy zysk, przy najmniejszym wysiłku. Zwierzęta trzymane są w skrajnych warunkach, co odbija się na charakterze szczeniąt. Kupując psa z pseudo hodowli, wspierasz ten proceder.
 
DIETA
 
Jedną z metod terapii agresywnych zachowań u psów jest zmiana diety na ubogą w białko pochodzenia zwierzęcego (również na dietę wegetariańską). Chodzi tu o zachowanie równowagi między serotoniną a dopaminą w mózgu zwierzęcia.
 
NIEWŁAŚCIWE SZKOLENIE
 
Szkolenie oparte na teorii dominacji, korektach i karach może przynieść odwrotny efekt. Zamiast spowodować u psa uległość, sprawić, że będzie agresywny. Kara (a właściwie strach przed nią) doprowadzić do niewłaściwych zachowań. Pies zamiast się uczyć, skupia się na uniknięciu zagrożenia. Chcąc tego uniknąć trenuj z psem metodą pozytywnego wzmocnienia.
 
PROBLEMY ZDROWOTNE
 
Trzeba pamiętać, że czasem pies może sprawiać kłopoty z powodów medycznych. Gdy zachowanie zmienia się nagle, bez wyraźnego powodu, warto odwiedzić lecznicę weterynaryjną, by sprawdzić stan zdrowia pupila
Najprostszą metodą zapobiegania wszystkim problemom jest wdrożenie w życie metody 3xS . Dzięki zapewnieniu psu wszystkich niezbędnych bodźców środowiskowych, mamy szczęśliwego, mądrego i grzecznego pupila.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz